EKONOMIA‎ > ‎Przybornik ekonomisty‎ > ‎

Wyłowione z sieci i nie tylko

Przedstawiam listę perełek - ciekawych i pouczających, często ponadczasowych artykułów, które po prostu warto znać.


1) "Sfinks", Franciszek Bacon ["Sphinx of Science" in "The Wisdom of the Ancients", Sir Francis Bacon], 1619r.
Mimo, że prawie 400-letni krótki (2 stronki) esej, wciąż porównanie w Nauki do Sfinksa pozostaje trafne.
PDF (ekono.net)

2) "Irańska Giełda Naftowa – prawdziwy powód ataku na Iran", dr Krassimir Petrov, The Proposed Iranian Oil Bourse, Published Jan 17 2006 by Energy Bulletin, (tłum. Paweł Listwan). 
W XX wieku, po raz pierwszy w historii, Ameryce udało się opodatkować świat nie wprost - za pośrednictwem inflacji. Ciekawa analiza obecnej sytuacji geopolitycznej. Mimo, że oryginał pochodzi z 2006r. zachowuje aktualność choćby ze względu na sposób wychodzenia USA z kryzysu 2007-2011 poprzez ilościowe luzowanie polityki pieniężnej, co pokazuje rolę i wagę dolara w globalnym świecie.

3) "Argument słomianej kukły", Polityka - nr 38 (2825) z dn. 2011-09-14; s. 30-32
Rozmowa z prof. Teresą Hołówką. Oczami logika: o debacie i nie tylko. 

4) "Ekonomia niepewności", Polityka - nr 10 (2644) z dn. 2008-03-08; Niezbędnik Inteligenta. Wyd. 14; s.3-9
Z Romanem Frydmanem o tym, dlaczego ekonomiści wciąż się mylą, rozmawia Jacek Żakowski oraz o książce "Imperfect Knowledge Economics: Exchange Rates and Risk"

5) "Intelligent design. A theory of an intelligently guided invisible hand wins the Nobel prize", The Economist, Oct 18th 2007

6) "Netokracja i konsumtariat, czyli nowy podział społeczny w epoce Internetu", Teberia, PAP – Nauka w Polsce, Waldemar Pławski, 2006-12-10

7) "Od człowieka racjonalnego do emocjonalnego. Zmiana paradygmatu nauk ekonomicznych", Wach Kszysztof, Horyzonty Wychowania, 2010, nr 9(17), ss. 95-106

8) "Gra w bodźce", Jacek Żakowski, Polityka. Niezbędnik inteligenta, 17 czerwca 2008
Z prof. Robertem Aumannem matematykiem, noblistą z ekonomii za teorię gier, o grach wielokrotnych w życiu i polityce, o roli matematyków w zimnej wojnie, o kulisach negocjacji i błędach GPS oraz o poprawieniu systemów wyborczych.

9) "Dlaczego wiele osób popiera postulat sprawiedliwości międzypokoleniowej, mimo iż rozciąga się on na tak odległą przyszłość, że trudno go uzasadnić naturalną troską o własne potomstwo?", Tomasz Żylicz, „Zielone Brygady. Pismo Ekologów” nr 6 (220) / 2006

10) "Miłuj geja swego", Jacek Żakowski, Edwin Bendyk, Polityka, 23/2004 (2507)
Artykuł o.. tak, o gejach, ale nie znalazłby się w niniejszym zestawieniu, gdyby nie był niezwykle ciekawy lub nie do tyczył gospodarki (albo jedno i drugie), przydatny do ćwiczenia zdolności polemiki :). Otóż autorzy z uporem maniaka próbują udowodnić istnienie związku między wzrostem gospodarczym a odsetkiem osób o orientacji jawnie homoseksualnej... Mój komentarz w Blogu wartości.
http://goo.gl/12tEF (skrócony dłuuugi link) 

Ten sam artykuł został przez tygodnik Wprost uznany za największą głupotę III RP, swoją drogą nie mniej erudycyjny i inteligentny niż przedmiot polemiki, w każdym razie bardziej rzeczowy, a przy tym śmieszny:
11) "Inteligencja bez inteligencji" - "Głupota 1", Michał Łuczewski, Wprost, 12/2007 (1265)

12) "Lista błędów poznawczych", Wikipedia PL; "List of cognitive biases", Wikipedia EN (więcej)
Niezwykle interesujący i rozwijający przegląd właściwości człowieczych. LUSTRO, w którym każdy z nas może się przejrzeć, aby poznać i zrozumieć siebie, bo to, co widzimy pozytywnego nie wymaga zwykle komentarza i to rozumiemy, ale często nie rozumiemy, skąd się biorą nasze błędy. Z nikąd one po prostu w nas są. Dlatego warto być ich świadomym. A jest ich całkiem sporo. Ta lista, bardziej wartościowa, niżby mogło się wydawać, prawdziwie uczy pokory. Świadomość tych błędów daje nam możliwość.. ich kontroli.

13) "Świronomia", Jacek Żakowski, Polityka, nr 34 (2568), 26 sierpnia 2006
Bardzo ciekawy opis "ekonomii dla oryginalnych antyintelektualistów", ale też ekonomii naukowej - metodycznej, prawdziwej, życiowej, oddolnej i nie dającej ostatecznych wniosków ale dającej dość: argumenty do odpowiedzi na pytania ekonomiczne bardziej zaskakujące niż mogą być ostateczne odpowiedzi, zatem ekonomii pozytywnej i nie normatywnej.

14) "Matematyka, ekonomia, probabilistyka", Antoni Smoluk, WIEDZAinfo.pl
Współczesna nauka oparta jest na trzech fundamentalnych zasadach. Słowo matematyka oznacza wiedzę. Ekonomia jest nauką o racjonalnym gospodarowaniu. Ekonomia jest nauką społeczną o produkcji i wymianie. Co powoduje, że każdy liść na drzewie jest inny? Jeżeli nie ma praw nauki, to nie ma prognoz naukowych. Zjawisko zwane efektem zewnętrznym znano dawno. Najprostszym wyobrażeniem nieskończoności jest ruch cykliczny.

15) "Nauki ekonomiczne wobec wyzwań współczesności", Bogusław Fiedor, WIEDZAinfo.pl
"W rozwoju nauk ekonomicznych, a teorii ekonomii w szczególności, w stopniu większym prawdopodobnie niż w innych nauk społecznych, obserwowaliśmy i obserwujemy współcześnie, swoistą „rywalizację” między dwoma ogólnymi filozofiami czy metodologiami nauki."

16) "Economics in religions: what do original sources say?", Jochen Schumann, WIEDZAinfo.pl

17) "Strategia bezpośredniego celu inflacyjnego w praktyce działania NBP", Marian Noga, WIEDZAinfo.pl

18) "O logarytmie", Edward W. Piotrowski, Penetrator - Wiadomości gospodarcze, nr 12(1995), str. 34-36
... czyli m.in. o 69 w ekonomii :) Niezwykle zrozumiale i błyskotliwie opisane to i inne zagadnienia logarytmów w ekonomii.

19) "HFT = niebezpieczna prędkość", Paweł Perka, Puls Biznesu / Miesięcznik Kapitałowy, pb.pl
High Frequency Trading, czyli o tym kto (co) w rzeczywistości spekuluje na giełdach? "HFT polega na zaprzęgnięciu do pracy najszybszych komputerów oraz piszących kody matematyków, by stworzyć oprogramowanie dokonujące transakcji na giełdzie bez udziału czynnika ludzkiego. Programy grają na ważniejszych giełdach na świecie"

20) "Sądy postulatywne w ekonomii głównego nurtu", Adam Karbowski, Kwartalnik Nauk o Przedsiębiorstwie 2011/4 (21), grudzień 2011
W jaki sposób ekonomista-naukowiec bada rzeczywistość gospodarczą? Jakie ma możliwości? Zwykle ma dylemat: czy skoncentrować się na formułowaniu uniwersalnych prawidłowości, pozwalających przewidywać wydarzenia, czy może jednak na "rozumieniu, interpretowaniu i wykrywaniu sensu zaistniałych zjawisk społecznych w kontekście kulturowym".. Oba podejścia autor po krótce omawia.
PDF (ekono.net)
Comments