EKONOMIA‎ > ‎Ekonomikalia‎ > ‎

Leki tańsze bo… nierefundowane

opublikowane: 26 wrz 2012, 17:04 przez Grzegorz Sobiecki   [ zaktualizowane 26 wrz 2012, 17:04 ]
Znalezione w sieci:
http://www.pch24.pl/leki-tansze-bo-nierefundowane,4920,i.html

Singulair, doustny lek przeciw astmie. "Wcześniej kosztował 115 zł. Wcześniej NFZ refundował częściowo ten lek i wówczas pacjent musiał za niego zapłacić ok. 40 zł. Ministerstwo Zdrowia, tworząc nową listę refundacyjną, oczekiwało od producenta leku, że obniży cenę. Ten się jednak nie zgodził. Został on więc wykreślony z listy refundacyjnej i obecnie kosztuje… 24 zł, a w jednej z aptek w Tarnowie można go kupić nawet za 8 zł (sic!). Co jest powodem takiej gwałtownej obniżki cen nierefundowanych leków? Koncerny farmaceutyczne zostały do tego zmuszone, by ich produkty mogły podjąć skuteczną konkurencję z tymi lekami, które są refundowane przez NFZ."


No cóż prawda to. Ale można to też wyjaśnić w inny równie prosty sposób bez potrzeby odwoływania się do konkurencji. Rzućmy okiem na wykres po prawej. Refundowany lek kosztował dla klientów 40, a producent dostawał 115. Biorąc dany popyt (na ten konkretny lek, posiadający substytuty - producent jest na rynku konkurencji monopolistycznej i styka się z opadającą krzywą popytu - co zapewne nie jest dalekie od prawdy) cena 40 wyznaczała określone zapotrzebowanie na lek - gdyby nie było konkurencji, popyt zapewne byłby bardziej sztywny, w końcu to lek na poważną, długotrwałą chorobę. Całkowicie z leku można zrezygnować albo gdy są bliskie substytuty albo mała "niezbędność" - czyli zapewne w niewielkiej ilości łagodniejszych przypadków. Nie wchodząc w szczegóły medyczne, producent osiągał zatem przychód reprezentowany przez pole prostokąta ABHI. Co się stało, gdy obcięto refundację? Po cenie 115 nie było chętnych na leki (klienci przeszli na substytuty). Co może zrobić producent? Obniżyć cenę. Jednak obniżka do 40 nie da mu maksymalnego zysku (optymalizacja zysku w przypadku kosztów krańcowych bliskich zera jest tożsama z maksymalizacją utargu). Będąc w elastycznej części krzywej popytu może.. obniżyć cenę, aby zwiększyć swój utarg całkowity i zysk.. Proste.


Choć nie wyjaśnia, dlaczego producent nie chciał obniżyć rynkowej ceny gdy lek był refundowany. Może poprzednia cena była optymalna, a dopiero szum medialny wokół refundacji przesunął i uelastycznił popyt (klienci stali się bardziej wymagający) i optimum przesunęło się w prawo.. Trudno ocenić. 

Comments